Obľúbené
Obľúbené
Zdravie
Posted in

Všetko, čo by ste mali vedieť o reishi

reishi huba
Posted in


Čo je to reishi?

Reishi je jedným z názvov pre medicinálnu hubu známu ako Ganoderma lucidum (v slovenčine leskokorka obyčajná). Je to druh lesných húb patriaci do rodiny Ganodermovitých. Táto huba má charakteristický vzhľad s klobúkom v tvare uzdičky a lesklým povrchom.

V prírode sa vyskytuje na drevných kmeňoch stromov, najmä na duboch a brezách. Reishi je tradične používaná v čínskej a ázijskej medicíne už tisíce rokov kvôli svojim potenciálnym liečebným vlastnostiam. Označuje sa aj ako „huba nesmrteľnosti“.

Aké látky reishi obsahuje?

Reishi obsahuje viac ako 200 výživných látok, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri prevencii nádorových ochorení, vyrovnávaní hladiny cukru v krvi a znižovaní cholesterolu.

Tieto účinky sú ešte silnejšie v kombinácii s inými adaptogénnymi hubami, ako je cordyceps sinensis, hericium erinaceus ( tiež Levia hriva alebo Korálovec ježovitý) a chaga (Inonotus obliquus).

Reishi obsahuje rôzne bioaktívne zlúčeniny, ktoré sú zodpovedné za jej liečebné vlastnosti. Patria medzi ne polysacharidy, triterpenoidy, peptidy, fenoly a ďalšie.

Polysacharidy (predovšetkým alfa-glukány a beta-glukány) sú hlavnými liečebnými zložkami reishi a majú protizápalové účinky a podporujú imunitu.

Triterpenoidy patria medzi najvýznamnejšie bioaktívne zložky reishi. Medzi ne patria ganoderická kyselina (skvelé účinky na pečeňové bunky), či kyselina ganoderová, ktorá potláča alergické reakcie. Zároveň majú triterpenoidy antioxidačné, protizápalové, antitumorové (protirakovinové) a antivírusové účinky.

Reishi obsahuje rôzne peptidy, ktoré majú vplyv na rôzne funkcie organizmu. Môžu podporovať imunitný systém, regulovať krvný tlak a mať antioxidačné účinky. Výskum pozitívnych vlastností peptydov na ľudský organizmus stále nie je na konci a prebiehajú klinické štúdie na niektoré závažné ochorenia.

Proteíny obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny a sú obzvlášť bohaté na lyzín (stimulácia imunity) a leucín (redukcia tuku a nárast svalovej hmoty). Nízky obsah celkového tuku a vysoký podiel polynenasýtených mastných kyselín v pomere k celkovým mastným kyselinám húb sa považujú za významné faktory, ktoré prispievajú k zdravotnej hodnote huby.

Súčasťou reishi je aj tzv. adenosín – organická látka, ktorá má relaxačné účinky na svaly, znižuje krvný tlak a zlepšuje prekrvenie.

Reishi obsahuje tiež:

  • Minerály (vápnik, železo, zinok, selén)
  • vitamíny (C, D, E, B-komplex)
  • vlákninu

Čo na reishi hovoria zákazníci?

Aké sú účinky reishi na organizmus?

  1. Posilnenie imunitného systému: Polysacharidy obsiahnuté v reishi môžu stimulovať imunitný systém a zlepšiť jeho schopnosť bojovať proti infekciám a chorobám.
  2. Antioxidačné vlastnosti: Triterpenoidy a fenoly obsiahnuté v reishi pôsobia ako silné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi a pomáhajú bojovať proti starnutiu a ochoreniam súvisiacim so stresom.
  3. Protizápalové účinky: Reishi obsahuje zložky, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápalové procesy v tele a podporiť zdravie srdca, pečene a ďalších orgánov.
  4. Podpora vitality a celkového zdravia: Reishi sa tradične používa na zlepšenie vitality, odolnosti voči stresu, podporu dobrého spánku a celkového blahobytu.

Pomáha reishi pri chudnutí?

Účinky huby sú zrejmé aj pri chudnutí. Reishi nie je primárne určená na chudnutie ALE jej zloženie môže pomôcť pri redukcii hmotnosti a to vďaka svojmu jedinečnému zloženiu.

Reishi sa tradične používa na zníženie stresu a úzkosti. Keď sme v stave chronického stresu, môže to ovplyvniť naše stravovacie návyky a náchylnosť k prejedaniu. Reishi pomáha zmierniť stres a zlepšiť emocionálny stav, čo môže mať priaznivý vplyv na kontrolu hmotnosti.

Tradične sa považuje za adaptogén, čo znamená, že pomáha zvýšiť energiu a vitalitu. Týmto spôsobom by mohla podporovať aktívny životný štýl a motiváciu na pravidelné cvičenie.

Zložky obsiahnuté v reishi podporujú zdravé trávenie a metabolizmus. Zlepšenie trávenia a vstrebávania živín z potravy môže byť dôležité pre efektívne chudnutie.

Reishi obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Tieto antioxidanty môžu podporovať celkové zdravie a pomáhať pri boji proti zápalu a oxidatívnemu stresu.

0
+ spokojných zákazníkov

Prečo je dobré piť kávu s reishi?

Reishi káva je vo svete, aj na Slovensku, čoraz populárnejšia. Vďaka synergickému účinku kávy a reishi sa môžu zvýšiť liečivé účinky kávy a pridať ďalšie výhody pre zdravie organizmu. Reishi môže podporiť trávenie a zmierniť niektoré problémy s tráviacim systémom, čo môže byť prospešné pre tých, ktorí majú citlivý žalúdok na kávu.

Kombinácia antioxidačných vlastností kávy a reishi môže poskytnúť silnú ochranu pred poškodením buniek voľnými radikálmi.

V našej ponuke je množstvo reishi káv podľa formy, chutí, či balení. Je len na vás, ktorej dáte prednosť. Využite akciu 1+1 zdarma a spravte pre svoje zdravie maximum.

Ako dlho sa môže užívať?

Hubu je možné užívať dlhodobo. Je ale potrebné dodržiavať odporúčané denné dávkovanie. Prebytočné látky je telo schopné z tela vylúčiť ale zbytočne sa tým zaťažuje pečen, či obličky, preto je vždy potrebné riadiť sa dávkovaním uvedeným pri produkte.

Má reishi nežiadúce účinky?

Pri začiatkoch užívania huby dochádza k vyplavovaniu škodlivých látok z tela, pretože pH v tele sa mení z kýslého na zásadité. To môže mať za následok len mierne reakcie ako ospalosť, častejšie močenie, únavu a podobne ale tieto príznaky odoznejú do 3-10 dní. 

V zriedkavých prípadoch sa vyskytuje hučanie v ušiach, bolesť žalúdka, či zmeny krvného tlaku, ale nejde o vedľajšie účinky a preto nie je dôvod na obavy – je to len reakcia tela na zmenu kyslosti vnútorného prostredia. 

Je vhodná pre deti?

Nie sú preukázané vyslovene nežiadúce účinky na detský organizmus, ale aj tak sa používanie huby neodporúča pre deti do 3 rokov podľa slovenskej legislatívy.

Je pravda, že čistí pečeň?

Pečeň má v tele nenahraditeľnú funkciu, pretože zbavuje telo škodlivých látok a toxínov. Zároveň má schopnosť udržovať v sebe vitamíny ako A, D, E, K a B12, či železo a meď. Tento orgán je tak mimoriadne namáhaný aj vzhľadom na zloženie stravy väčšiny obyvateľov. Reishi má preukázané účinky pri obnove buniek pečene a celkovému správnemu fungovaniu tohto orgánu. 

Vedeli ste, že...?

  • V istom bode histórie boli huby reishi také vzácne a vyhľadávané, že boli vyhradené pre kráľovskú rodinu. 
  • Huba je v prírode veľmi vzácna, preto väčšina huby určenej na export sa pestuje na certifikovaných farmách.
  • Shen Nong, legendárny bylinkár na cisárskom dvore, zostavil knihu s názvom „Bylinkový liekopis“, kde zdokumentoval 365 bylín a rastlín, ktoré boli kategorizované ako vynikajúce, priemerné a spravodlivé. Spomedzi všetkých druhov rastlín v jeho knihe bola huba reishi hodnotená najvyššie.

Join the conversation

Prihlásiť sa
Vytvoriť účet

Odkaz na nastavenie nového hesla bude odoslaný na váš email.

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránke, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.

Obnova hesla

Stratili ste heslo? Zadajte svoje používateľské meno alebo e-mailovú adresu. E-mailom dostanete odkaz na vytvorenie nového hesla.

Košík 0

Pridané do obľúbených!