Obľúbené
Obľúbené
Zdravie
Posted in

Všetko, čo by ste mali vedieť o reishi

reishi huba
Posted in

Obsah článku


Čo je to reishi?

Reishi je jedným z názvov pre medicinálnu hubu známu ako Ganoderma lucidum (v slovenčine leskokorka obyčajná). Je to druh lesných húb patriaci do rodiny Ganodermovitých. Táto huba má charakteristický vzhľad s klobúkom v tvare uzdičky a lesklým povrchom.

V prírode sa vyskytuje na drevných kmeňoch stromov, najmä na duboch a brezách. Reishi je tradične používaná v čínskej a ázijskej medicíne už tisíce rokov kvôli svojim potenciálnym liečebným vlastnostiam. Označuje sa aj ako „huba nesmrteľnosti“.

Aké látky reishi obsahuje?

Reishi obsahuje viac ako 200 výživných látok, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri prevencii nádorových ochorení, vyrovnávaní hladiny cukru v krvi a znižovaní cholesterolu.

Tieto účinky sú ešte silnejšie v kombinácii s inými adaptogénnymi hubami, ako je cordyceps sinensis, hericium erinaceus ( tiež Levia hriva alebo Korálovec ježovitý) a chaga (Inonotus obliquus).

Reishi obsahuje rôzne bioaktívne zlúčeniny, ktoré sú zodpovedné za jej liečebné vlastnosti. Patria medzi ne polysacharidy, triterpenoidy, peptidy, fenoly a ďalšie.

Polysacharidy (predovšetkým alfa-glukány a beta-glukány) sú hlavnými liečebnými zložkami reishi a majú protizápalové účinky a podporujú imunitu.

Triterpenoidy patria medzi najvýznamnejšie bioaktívne zložky reishi. Medzi ne patria ganoderická kyselina (skvelé účinky na pečeňové bunky), či kyselina ganoderová, ktorá potláča alergické reakcie. Zároveň majú triterpenoidy antioxidačné, protizápalové, antitumorové (protirakovinové) a antivírusové účinky.

Reishi obsahuje rôzne peptidy, ktoré majú vplyv na rôzne funkcie organizmu. Môžu podporovať imunitný systém, regulovať krvný tlak a mať antioxidačné účinky. Výskum pozitívnych vlastností peptydov na ľudský organizmus stále nie je na konci a prebiehajú klinické štúdie na niektoré závažné ochorenia.

Proteíny obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny a sú obzvlášť bohaté na lyzín (stimulácia imunity) a leucín (redukcia tuku a nárast svalovej hmoty). Nízky obsah celkového tuku a vysoký podiel polynenasýtených mastných kyselín v pomere k celkovým mastným kyselinám húb sa považujú za významné faktory, ktoré prispievajú k zdravotnej hodnote huby.

Súčasťou reishi je aj tzv. adenosín – organická látka, ktorá má relaxačné účinky na svaly, znižuje krvný tlak a zlepšuje prekrvenie.

Reishi obsahuje tiež:

 • Minerály (vápnik, železo, zinok, selén)
 • vitamíny (C, D, E, B-komplex)
 • vlákninu

Čo na reishi hovoria zákazníci?

Aké sú účinky reishi na organizmus?

 1. Posilnenie imunitného systému: Polysacharidy obsiahnuté v reishi môžu stimulovať imunitný systém a zlepšiť jeho schopnosť bojovať proti infekciám a chorobám.
 2. Antioxidačné vlastnosti: Triterpenoidy a fenoly obsiahnuté v reishi pôsobia ako silné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi a pomáhajú bojovať proti starnutiu a ochoreniam súvisiacim so stresom.
 3. Protizápalové účinky: Reishi obsahuje zložky, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápalové procesy v tele a podporiť zdravie srdca, pečene a ďalších orgánov.
 4. Podpora vitality a celkového zdravia: Reishi sa tradične používa na zlepšenie vitality, odolnosti voči stresu, podporu dobrého spánku a celkového blahobytu.
 5. Zdravie srdca
  Výskumníci v Číne a Japonsku zistili, že kyselina ganoderová, prítomná v Reishi, zlepšuje prietok krvi a znižuje spotrebu kyslíka v srdcovom svale. Znižuje tiež hladinu cholesterolu a inhibuje zhlukovanie doštičiek, čo často vedie k infarktu. Reishi zabraňuje tvorbe plaku v tepnách. Plak obmedzuje prietok krvi zmenšením priechodu v tepnách, čo vedie k ateroskleróze. Štúdia zistila, že konzumácia Reishi počas 2 týždňov môže výrazne znížiť krvný tlak.

 6. Rakovina
  Reishi posilňuje imunitu a bojuje proti šíreniu rakovinových buniek. Stimuluje produkciu interleukínu-2, ktorý pomáha bojovať proti viacerým druhom rakoviny. Kyselina ganoderová, zlúčenina nájdená v Reishi, pomáha bojovať proti rakovine pečene. Pôsobí proti potlačeniu tým, že stimuluje tvorbu bielkovín v kostnej dreni. V štúdii bolo 34 pacientov s pokročilým štádiom rakoviny. Podávali im Reishi trikrát denne počas 12 týždňov. Výsledky ukázali významný nárast T buniek.

  Nedostatok kyslíka je jednou z hlavných príčin rakoviny. Je známe, že rakovinové bunky prosperujú v prostredí s nedostatkom kyslíka. Naopak, rakovinové bunky nemôžu prosperovať v prostredí bohatom na kyslík. Niekoľko laboratórnych štúdií ukázalo, že Reishi môže zabrániť rakovinovým metastázam. Inhibuje migráciu rakovinových buniek a angiogenézu. Extrakty Reishi sa používajú v liečivách na potlačenie proliferácie rakovinových buniek. Okrem toho kombinovanie Reishi so zeleným čajom zvyšuje svoju silu na spomalenie rastu rakovinových buniek.

 7. Antialergikum
  Extrakt Reishi môže významne inhibovať rôzne typy alergických reakcií vrátane astmy a dermatitídy. Triterpenoid, zlúčenina nachádzajúca sa v Reishi, poskytuje anti-vírusové a antialergické účinky. Zabraňuje uvoľňovaniu histamínu, čím je bylinka potenciálne užitočná pri alergiách. Polysacharidy zlepšujú schopnosť protilátok bojovať proti baktériám a vírusom, ktoré spôsobujú alergické reakcie. Reishi je užitočná pri liečbe alergií spôsobených atopickým šokom, dermatitídou, sennou nádchou, žihľavkami a potravinovými a liekovými alergiami.

 8. Liečenie pečene
  Táto silná huba chráni pečeň pred poškodením spôsobeným fyzikálnymi a biologickými faktormi. Reishi môže pomôcť ľuďom v počiatočných štádiách alkoholických ochorení pečene, najmä tým, ktorí nezažili ťažkú stratu funkcie pečene. Pomáha tiež pacientom trpiacim hepatitídou B a pacientom so zvýšenými pečeňovými enzýmami. Výkonné zlúčeniny prítomné v Reishi urýchľujú odstraňovanie liekov a chemických látok uložených v pečeni. Antioxidanty prítomné v Reishi bojujú proti voľným radikálom a podporujú regeneráciu pečene.

 9. Detoxikuje telo
  Ganoderma odstraňuje toxíny nahromadené v tele vďaka nadmernému príjmu liekov a nevyžiadanej potravy. Podporuje účinnú syntézu žlčových a mastných kyselín a podporuje rýchlejšiu detoxikáciu chemických látok z tela. Okrem toho zvyšuje schopnosť tela absorbovať kyslík o viac ako 1,5-krát. Reishi rýchlo okysličuje telo a upravuje jeho hodnotu pH.

 10. Liečba chorôb obličiek
  Reishi znižuje proteinúriu a cholesyrolémiu a udržuje správnu funkciu obličiek.

 11. Zlepšenie spánku
  Čínski herbalisti tradične odporúčajú Reishi pre svoje vlastnosti podporujúce spánok. Pravidelné používanie Reishi môže podporiť hlbokú fázu spánku.

 12. Duševné zdravie
  V Japonsku sa odporúča vysušená Reishi na liečbu neuróz spôsobených environmentálnym stresom. Štúdia tiež zistila, že pravidelný príjem Reishi môže pomôcť pacientom trpiacim Alzheimerovou chorobou. Poskytuje upokojujúci účinok, ktorý nie je narkotický ani hypnotický.

 13. Svalový relaxant
  Reishi bola široko používaná pre svoje svalovo-relaxačné a protibolestivé vlastnosti. Predpokladá sa, že huba môže tiež liečiť anorexiu.

 14. Imunitný systém
  Reishi je veľmi užitočná pri posilňovaní imunitného systému organizmu. Reishi huby nielen stimulujú imunitný systém, ale tiež ho regulujú. Regulujú metabolickú rovnováhu a podporuje syntézu nukleovej kyseliny v tele. Polysacharidy zvyšujú hladiny interferónu v tele podporou uvoľňovania bielkovín z bielych krviniek. Tieto biele krvinky pomáhajú pri inhibovaní šírenia chorôb. Štúdie ukázali, že pacienti užívajúci Reishi vykazujú menej nežiaducich účinkov pri chemoterapii a ožiarovaní. Pooperačné zotavenie je tiež hladšie.

 15. Starnutie
  Polysacharidy v Reishi podporujú syntézu jadrovej DNA a zvýšujú bunkové delenie, čo odďaľuje nástup starnutia. Prispieva tiež k dlhšej životnosti. Táto zázračná rastlina pomáha zvládať niektoré z najohrozenejších vekových stavov a autoimunitných ochorení, ako je rakovina a iné neurodegeneratívne ochorenia.

 16. Chudnutie
  Kyslík je veľmi dôležitý pre spaľovanie tukov na „palivo“. Vysoká hladina kyslíka zvyšuje metabolizmus organizmu a vedie k zníženiu telesnej hmotnosti. Zvyšuje rýchlosť, ktorou telo dodáva kyslík do krvi a dodáva nám dodatočnú energiu. Zvýšená hladina energie nám pomôže pracovať dlhšie a pomáha pri strate hmotnosti.

 17. Antioxidanty
  Reishi je silným zdrojom antioxidantov. Obsahuje jeden z najvyšších zdrojov antioxidantov nachádzajúcich sa v bylinkách a hubách. Peptid nachadzajúci sa v Reishi je najsilnejší antioxidant v tejto bylinke. Ďalšie antioxidanty zahŕňajú polysacharidy, komplex polysacharidového peptidu a fenolové zložky.

 18. Infekcia
  Reishi stimuluje zrelosť imunitných buniek nazývaných tiež makrofágy, ktoré napádajú infekčné baktérie. To ďalej zabraňuje rozvoju sekundárnych infekcií. Je tiež účinná proti kvasinkovej infekcii.

 19. Stres
  Reishi bola od storočia predpísaná ľuďom, ktorí trpia stresom a úzkosťou. To môže účinne znížiť emocionálne výbuchy počas chronického stresu a depresie. Starovekí čínski mnísi používali reishi húb na upokojenie svojej mysle.

 20. Zdravie pokožky
  Topická aplikácia Reishi môže byť veľmi účinná pri liečbe poranení pokožky, ekzému, psoriázy, poštípaní hmyzom a pri škrabancoch.

 21. Infekcia močových ciest
  Reishi môže tiež poskytnúť úľavu od infekcií močových ciest. V štúdii bolo 88 pacientov trpiacich infekciou močových ciest a podávali im Reishi počas 2 týždňov. Výskumníci zistili, že Reishi bola výrazne lepšia ako placebo pri poskytovaní úľavy od infekcie močových ciest. Inhibuje 5-alfa reduktázu, enzým, ktorý premieňa testosterón na dihydrotestosterón. Táto 5-alfa reduktáza môže viesť k opuchnutej prostate a zdravotnému problému, ktorý ju sprevádza. Zlepšuje tiež tok moču u mužov s miernymi až stredne závažnými príznakmi zápalu močových ciest.

 22. Zápal
  Reishi extrakt je veľmi účinný pri znižovaní postherpetickej bolesti, ku ktorej dochádza skoro po liečbe herpetických lézií. Kombinácia Reishi so San Mioa (zmes niekoľkých čínskych bylín) môže pomôcť znížiť reumatoidnú artritídu. Pomáha znižovať opuch spojený s reumatoidnou artritídou. Reishi je tiež účinná pri tuhom krku a ramenách.

 23. Krvný cukor
  Reishi tiež poskytuje účinok na zníženie hladiny cukru v krvi. Obsahuje polysacharidy známe ako Ganoderan A, B a C, ktoré poskytujú hypoglykemický účinok. Zvyšuje hladiny inzulínu v plazme s cieľom zvýšiť využitie periférnych tkanív a podporuje metabolizmus glukózy v pečeni.

 24. Žiarenie
  Reishi zvyšuje účinky radiačnej terapie, pričom pôsobí priamo proti nádorom. Posilňuje imunitný systém, ktorý pomáha telu zvládnuť radiačnú terapiu a chemoterapiu. To tiež zmierňuje príznaky radiačnej terapie ako nevoľnosť, vracanie, horúčka, infekcia, vypadávanie vlasov a strata hmotnosti.

Pomáha reishi pri chudnutí?

Účinky huby sú zrejmé aj pri chudnutí. Reishi nie je primárne určená na chudnutie ALE jej zloženie môže pomôcť pri redukcii hmotnosti a to vďaka svojmu jedinečnému zloženiu.

Reishi sa tradične používa na zníženie stresu a úzkosti. Keď sme v stave chronického stresu, môže to ovplyvniť naše stravovacie návyky a náchylnosť k prejedaniu. Reishi pomáha zmierniť stres a zlepšiť emocionálny stav, čo môže mať priaznivý vplyv na kontrolu hmotnosti.

Tradične sa považuje za adaptogén, čo znamená, že pomáha zvýšiť energiu a vitalitu. Týmto spôsobom by mohla podporovať aktívny životný štýl a motiváciu na pravidelné cvičenie.

Zložky obsiahnuté v reishi podporujú zdravé trávenie a metabolizmus. Zlepšenie trávenia a vstrebávania živín z potravy môže byť dôležité pre efektívne chudnutie.

Reishi obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Tieto antioxidanty môžu podporovať celkové zdravie a pomáhať pri boji proti zápalu a oxidatívnemu stresu.

0
+ spokojných zákazníkov

Prečo je dobré piť kávu s reishi?

Reishi káva je vo svete, aj na Slovensku, čoraz populárnejšia. Vďaka synergickému účinku kávy a reishi sa môžu zvýšiť liečivé účinky kávy a pridať ďalšie výhody pre zdravie organizmu. Reishi môže podporiť trávenie a zmierniť niektoré problémy s tráviacim systémom, čo môže byť prospešné pre tých, ktorí majú citlivý žalúdok na kávu.

Kombinácia antioxidačných vlastností kávy a reishi môže poskytnúť silnú ochranu pred poškodením buniek voľnými radikálmi.

V našej ponuke je množstvo reishi káv podľa formy, chutí, či balení. Je len na vás, ktorej dáte prednosť. Využite akciu 1+1 zdarma a spravte pre svoje zdravie maximum.

Ako dlho sa môže užívať?

Hubu je možné užívať dlhodobo. Je ale potrebné dodržiavať odporúčané denné dávkovanie. Prebytočné látky je telo schopné z tela vylúčiť ale zbytočne sa tým zaťažuje pečen, či obličky, preto je vždy potrebné riadiť sa dávkovaním uvedeným pri produkte.

Má reishi nežiadúce účinky?

Pri začiatkoch užívania huby dochádza k vyplavovaniu škodlivých látok z tela, pretože pH v tele sa mení z kýslého na zásadité. To môže mať za následok len mierne reakcie ako ospalosť, častejšie močenie, únavu a podobne ale tieto príznaky odoznejú do 3-10 dní. 

V zriedkavých prípadoch sa vyskytuje hučanie v ušiach, bolesť žalúdka, či zmeny krvného tlaku, ale nejde o vedľajšie účinky a preto nie je dôvod na obavy – je to len reakcia tela na zmenu kyslosti vnútorného prostredia. 

Je vhodná pre deti?

Nie sú preukázané vyslovene nežiadúce účinky na detský organizmus, ale aj tak sa používanie huby neodporúča pre deti do 3 rokov podľa slovenskej legislatívy.

Aké je dávkovanie?

Reishi je dostupná vo forme kapsúl a tinktúr vo väčšine zdravotníckych predajní. Reishi môžete prijať aj vo forme kávy a čaju. Pridanie Reishi k čaju a káve však môže spôsobiť, že sú veľmi horké.

Dávka Reishi závisí od viacerých faktorov, ako je vek, zdravotný stav a niekoľko ďalších podmienok. U dospelých, ktorí trpia rakovinou, chronickou hepatitídou a diabetom, sa majú užívať dávky od 600 do 1800 miligramov denne. Pri vysokom krvnom tlaku sa odporúča použiť 55 mg ganodermy. Na liečbu proteinúrie (proteín v moči) sa odporúča 100 g ganodermy varenej v 300 ml vody.

Je pravda, že čistí pečeň?

Pečeň má v tele nenahraditeľnú funkciu, pretože zbavuje telo škodlivých látok a toxínov. Zároveň má schopnosť udržovať v sebe vitamíny ako A, D, E, K a B12, či železo a meď. Tento orgán je tak mimoriadne namáhaný aj vzhľadom na zloženie stravy väčšiny obyvateľov. Reishi má preukázané účinky pri obnove buniek pečene a celkovému správnemu fungovaniu tohto orgánu. 

Vedeli ste, že...?

 • V istom bode histórie boli huby reishi také vzácne a vyhľadávané, že boli vyhradené pre kráľovskú rodinu. 
 • Huba je v prírode veľmi vzácna, preto väčšina huby určenej na export sa pestuje na certifikovaných farmách.
 • Shen Nong, legendárny bylinkár na cisárskom dvore, zostavil knihu s názvom „Bylinkový liekopis“, kde zdokumentoval 365 bylín a rastlín, ktoré boli kategorizované ako vynikajúce, priemerné a spravodlivé. Spomedzi všetkých druhov rastlín v jeho knihe bola huba reishi hodnotená najvyššie.

Join the conversation

Košík 0

Pridané do obľúbených!