Obľúbené
Obľúbené
Nezaradené
Posted in

Tongkat Ali a jej účinky na zdravie

Posted in

Tongkat Ali, známa aj pod latinským názvom Eurycoma longifolia alebo aj pod názvami ako Bedar merah, Lempedu pahia, Pasak bumi, Penawar pahia je rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie, kde sa po stáročia využíva v tradičnej medicíne. Často sa označuje ako malajský ženšen a je známa svojimi mnohými zdravotnými benefitmi.

Používa sa v tradičnej medicíne v Malajzii, Indonézii, Vietname a ďalších ázijských krajinách na liečbu malárie, infekcií, horúčky, mužskej neplodnosti a erektilnej dysfunkcie.

Zdravotné prínosy pravdepodobne pochádzajú z rôznych zlúčenín nachádzajúcich sa v rastline.

Konkrétne obsahuje flavonoidy, alkaloidy a ďalšie zlúčeniny, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré bojujú proti poškodeniu buniek spôsobenému molekulami nazývanými voľné radikály.

„Ali“ sa prekladá ako „vychádzková palica“ a odkazuje na dlhé, skrútené korene rastliny.

Výhody Tongkat Ali

Tongkat Ali je známa svojimi rôznymi priaznivými účinkami na zdravie, najmä pokiaľ ide o mužské zdravie a celkovú vitalitu. Medzi hlavné účinky patrí:

 • Zvýšenie hladiny testosterónu
  Tongkat Ali je populárna medzi mužmi pre jej schopnosť zvyšovať hladinu testosterónu, čo môže pomôcť pri zlepšení fyzickej výkonnosti, zvýšení svalovej hmoty a znížení únavy.
 • Zlepšenie sexuálneho zdravia
  Jedným z najznámejších účinkov je zlepšenie sexuálnej funkcie a libida. Výskumy naznačujú, že môže pomôcť pri erektilnej dysfunkcii a zvýšiť sexuálnu túžbu.
 • Antistresové účinky
  Tongkat Ali môže pôsobiť ako adaptogén, čo znamená, že pomáha telu lepšie zvládať stres. To môže viesť k zlepšeniu nálady a zníženiu príznakov úzkosti.
 • Podpora svalového rastu
  Vďaka schopnosti zvyšovať hladinu testosterónu môže Tongkat Ali podporovať rast svalovej hmoty a zlepšovať športový výkon.


Vďaka schopnosti zvyšovať hladinu testosterónu môže podporovať rast svalovej hmoty a zlepšovať športový výkon.

Malá štúdia v roku 2022 zahŕňajúca 33 zdravých dospelých ľudí analyzovala markery stresu a kvalitu spánku. V tejto placebom kontrolovanej štúdii výskumníci našli zvýšené markery zvládania stresu ale aj zlepšenú kvalitu spánku.

Tongkat Ali dávkovanie

V Malajzii, kde sa historicky zbiera, ministerstvo zdravotníctva Malajzie odporúča 50 miligramov až 200 miligramov tongkat ali denne pre zdravých jedincov, ale žiadny súčasný výskum toto odporúčanie nepodporuje. 

Denné dávkovanie závisí od viacerých faktorov, vrátane veku, zdravotného stavu a dôvodu užívania. Všeobecne sa odporúča začať s nižšou dávkou a postupne ju zvyšovať. Typické dávkovanie sa pohybuje od 200 mg do 400 mg denne. Je však dôležité sledovať reakciu vášho tela a v prípade potreby dávku upraviť.

Hladina testosterónu s vekom klesá

U mužov aj žien dosahuje hladina testosterónu vrchol medzi 25. až 30. rokom života – a potom klesá približne o 1-2 % ročne. Vo veku 60 rokov sú hladiny testosterónu zvyčajne iba na 40-50% úrovni mladistvých a môžu byť ešte nižšie v dôsledku stresu a súvisiacich problémov so životným štýlom, ako je strava, cvičenie a spánkový režim. Výhody udržiavania vyšších hladín testosterónu sú mnohé, vrátane zvýšenej svalovej hmoty a zníženia telesného tuku, vysokej psychickej sily (duševnej/fyzickej energie) a zlepšenia všeobecnej pohody.

Mesiac trvajúca štúdia na 76 starších mužoch s nízkou hladinou testosterónu zistila, že užívanie 200 mg extraktu tongkat ali denne výrazne zvýšilo hladiny tohto hormónu na normálne hodnoty u viac ako 90 % účastníkov.

Ďalšia štúdia na 75 mužských partneroch párov s neplodnosťou zistila, že užívanie 200 mg extraktu tongkat ali denne výrazne zlepšilo koncentráciu a pohyblivosť spermií po 3 mesiacoch. Liečba pomohla viac ako 14 % párov otehotnieť.

Podobne 12-týždňová štúdia na 108 mužoch vo veku 30 – 55 rokov zistila, že užívanie 300 mg extraktu tongkat ali denne zvýšilo objem a pohyblivosť spermií v priemere o 18 % a 44 %.

Prinášame vám jedinečný produkt – lahodnú kávu Arabica obohatenú o prášok z Tongkat Ali. Doprajte si tak vynikajúcu chuť kávy a pomôžete zároveň vášmu zdraviu.

Join the conversation

Košík 0