Obľúbené
Obľúbené
Nezaradené
Posted in

Ashwagandha: Zázračná bylina ajurvédy

Posted in

Ashwagandha (Withania somnifera), tiež známa ako indický ženšen, vitánia opojná alebo zimná čerešňa, je starodávna bylina používaná v ajurvédskej medicíne. Samotný názov pochádza je zložený zo slov, kde “ashva” znamená kôň a “gandha” znamená vôňa, čo odráža charakteristickú arómu koreňov. Táto rastlina pochádza z Indie, Blízkeho východu a častí Afriky a jej využitie v tradičnej medicíne sa datuje tisíce rokov späť.

Kde sa využíva Ashwagandha?

Ashwagandha sa používa na riešenie rôznych zdravotných problémov a na posilnenie celkového zdravotného stavu. Je známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami – pomáha telu prispôsobiť sa stresu a obnoviť rovnováhu. Medzi hlavné oblasti,  kde sa ashwagandha používa, zaraďujeme:

  1. Úzkostné stavy a stres

Vďaka schopnosti znižovať v tele hladinu kortizolu napomáha Ashwagandha pri znižovaní hladiny stresu a zmierňuje úzkosť.

  • Nekvalitný a prerušovaný spánok
  • Chýbajúca energia a výdrž
  • Oslabený imunitný systém
  • Problémy s pamäťou a sústredením
  • Zápalové ochorenia

Aké účinné látky Ashwagandha obsahuje?

Withanolidy sú steroidné laktóny, ktoré majú adaptogénne, protizápalové a protinádorové účinky. Najznámejšie withanolidy sú withaferín A a withanolid D.

Alkaloidy. Ashwagandha obsahuje rôzne alkaloidy, ako je anaferín, anahygrín, tropín a isopelletierín. Tieto zlúčeniny majú rôzne farmakologické vlastnosti, vrátane sedatívnych a relaxačných účinkov.

Saponíny v ashwagandhe majú adaptogénne a imunomodulačné vlastnosti. Pomáhajú zlepšovať celkovú odolnosť organizmu voči stresu a chorobám.

Sitoinozidy, zlúčeniny, ktoré podporujú imunitný systém a majú antioxidačné účinky.

Flavonoidy v ashwagandhe prispievajú k jej antioxidačným a protizápalovým účinkom.

Aké sú nežiaduce účinky Ashwagandhy?

Ashwagandha je všeobecne považovaná za bezpečnú, avšak niektorí ľudia môžu zaznamenať vedľajšie účinky, ako sú žalúdočné ťažkosti, hnačka alebo alergické reakcie. Tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred užívaním poradiť s lekárom.

Aké je dávkovanie Ashwagandhy?

Dávkovanie ashwagandhy závisí od formy a účelu použitia. Bežné odporúčané dávky sú:

Kapsule a tablety: 300-500 mg extraktu denne.

Prášok: 1-2 gramy denne, zmiešané s vodou, mliekom alebo ako súčasť skvelej kávy.

Je dôležité začať s nižšou dávkou a postupne ju zvyšovať, aby ste zistili, ako na ňu telo reaguje. Najlepší čas na užívanie ashwagandhy je ráno alebo pred spaním, v závislosti od požadovaných účinkov.

Ashwagandha a káva

Štúdie naznačujú, že kombinácia extraktu z ashwagandhy s kávou môže zvýšiť energetickú úroveň a zlepšiť duševnú pohodu. Káva samotná je stimulant, zatiaľ čo ashwagandha pomáha znižovať stres a úzkosť, čím môže prispieť k vyváženejšiemu účinku.

Ashwagandha je skutočne všestranná bylina, ktorá prináša mnoho zdravotných výhod.

Ochutnajte aj vy skvelé zmesi káv s výťažkom Ashwagandy, teraz aj vo výhodných baleniach 1+1 zadarmo.

Vedeli ste, že?
Ashwagandha môže pomôcť zlepšiť kardiovaskulárne zdravie tým, že znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov.
Výskumy naznačujú, že ashwagandha môže podporovať zdravie štítnej žľazy a hormonálnu rovnováhu.

Join the conversation

Košík 0