Obľúbené
Obľúbené
Nezaradené
Posted in

Kváskový chlieb

Posted in

Určite ste už počuli, že keď pri príprave jedla zmeníte čo i len jedinú prísadu za zdravšiu, razom môžete vytvoriť oveľa chutnejšie, ba aj zdraviu prospešnejšie jedlo. Platí to aj pri pečení chleba, a tak sme sa pre vás pozreli na výnimočnosť chleba z kvásku.

Ako kváskový chlieb vzniká?

Pekári na prípravu chleba najčastejšie používajú drožďový rozkvas a droždie. Kváskový chlieb sa však pečie bez štipky droždia. Na jeho prípravu sa používa žitná alebo pšeničná múka, kvások, voda a morská soľ.
Zatiaľ čo v bežnom chlebe nájdeme iba jeden druh baktérií – kvasinky, v kváskovom ich je oveľa viac. Pestrá škála baktérií v kvase, z ktorého sa vyrába kváskový chlieb, zabezpečuje, že tento chlieb má iný vzhľad a podľa mnohých je chutnejší. Kváskový chlieb má mäkkú kôrku, mierne gumenú striedku a jemne kyslú chuť.

Chlieb prospešný zdraviu

Trend konzumovania kváskového chleba stúpa najmä preto, že má pozitívne účinky na zdravie. Kvások je zdravý hlavne vďaka obsahu výlučne prírodných látok. Okrem toho v ňom prebieha iný druh kvasenia ako pri droždí. Ide o mliečne kvasenie a kvasinky z neho dokážu rozložiť aj zložité časti obilia. Tým, že kvások rozloží takmer všetky zložky obilia, pomáha nášmu tráveniu ako aj imunite. Na kváskovom chlebe si taktiež môžu pochutiť ľudia, ktorých z chleba zvyčajne nafukuje.

Priamo z pece od pravého francúzskeho pekára

Príprava kváskového chleba je časovo náročnejšia ako pri bežnom chlebe. Najlepší kváskový chlieb vzniká prípravou v peci na drevo. Takú ale každý doma nemá. U nás si však takýto chlieb predsa môžete vyskúšať. Kváskový chlieb pripravený pravým francúzskym pekárom je pečený v peci na drevo, pričom je pripravený z bio žitnej alebo pšeničnej múky, ktorá jeho zdravotné benefity ešte viac upevní. 

Join the conversation

Prihlásiť sa
Vytvoriť účet

Odkaz na nastavenie nového hesla bude odoslaný na váš email.

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránke, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.

Obnova hesla

Stratili ste heslo? Zadajte svoje používateľské meno alebo e-mailovú adresu. E-mailom dostanete odkaz na vytvorenie nového hesla.

Košík 0